External Competitions

2013-2014

2013 National Latino/a Law Student Association National Moot Court Competition 
George Gomez
Kahtryn Guensburg
Irakere Picon
Manar Zayed
Coach: Professor Robert Jones  
2nd Place
Best Respondent's Brief
Best Oral Advocate, Preliminary Rounds - Kathryn Guensburg

32nd Annual International Moot Court Competition in Information Technology & Privacy Law
October 24-26, 2013 at John Marshall Law School in Chicago, IL
James Lindstrom
Matt Nagy
Alexis Simmons
Coaches: Jeanna Hunter, Elsa Miller, Meredith Stange  
Advanced to Round of 16

2013 Appellate Lawyers Association National Moot Court Competition
November 1-2, 2013 in Chicago, IL
Megan Ditzler
Elizabeth Weir
Coaches: Jeanna Hunter, Elsa Miller, Meredith Stange

2013 National Moot Court Competition
November 9-10, 2013 at Marquette University Law School in Milwaukee, WI
Lindsey Claeyssen
Anthony Gough
Amanda Wielgus
Coach: Professor David Taylor

2014 American Bar Association Law Student Division Regional Client Counseling Competition  
February 15, 2014 at University of Illinois College of Law in Champaign, IL
Samantha Brown
Daniel Kalina
Coaches: Professor Yolanda King and Dean Kathy Coles 
3rd Place

2014 Phillip C. Jessup International Law Moot Court Midwest Regional Competition
February 20-23, 2014 at John Marshall Law School in Chicago, IL
Sarmistha (Buri) Banerjee
Alyssa Freeman
Morgan Johnson
Jeremy McCabe
Weston Sedgwick
Coach: Professor Dan Reynolds
6th Place
5th Best Brief
5th Best Oralist - Morgan Johnson


2012-2013

31st Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Richard Harris, Karen Levin, and Carolyn Nevin
Coaches: Associate Dean Lenny Mandell & Stacey Mandell
Octo-Finalists
5th Best Brief

2012 National Latino Law Student Association Moot Court Competition
Guillermo Gascue, George Michael Gomez, Jazmin Newton-Butt, and Manar Zayed
Coach: Professors Robert Jones and Wendy Vaughn
Quarterfinalists
Best Respondent's Brief

2012 Appellate Lawyers Association National Moot Court Competition
Seth McClure and Michael Meyers
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller and Meredith Stange

2012 National Moot Court Competition
Nicole Anderson and Arielle Denis
Coach: Professor David Taylor

2013 ABA Client Counseling Competition, Law Student Division 
Emmet Fairfield and Matthew Schuck 
Coaches: Professors Kathy Coles and Yolanda King
Semi-finalists

2013 Jessup Cup International Moot Court Competition
Sarmistha Banerjee, Matt De Paz, Spencer Langford, Jeremy McCabe, and Lindsay Vanek
Coach: Professor Dan Reynolds 
3rd Best Brief
2nd Best Oralist - Sarmistha Banerjee
5th Best Oralist - Lindsay Vanek


2011-2012

30th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Colby Hathaway, Brad Stewart, and Kathryn Williams
Coaches: Associate Dean Lenny Mandell & Stacey Mandell
Octo-Finalists
2nd Best Brief

2011 Appellate Lawyers Association National Moot Court Competition
Trisha Chokshi and Jennifer Weston
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller and Meredith Stange

2011 National Moot Court Competition
Ibrahim Ali and Robert Kosic
Coach: Professor David Taylor

2012 Jessup Cup International Moot Court Competition
Ed Boula, Spencer Langford, Eric Poplonski, Lindsay Vanek, and Judy Soto
Coach: Professor Dan Reynolds 


2010-2011

29th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Jessica Fiocchi and Alexander Geocaris
Coach: Associate Dean Lenny Mandell
Octo-Finalists

2010 National Latino Law Student Association Moot Court Competition
Daniel Becerra, Omar Salguero, and Gladys Proa Santana
Coach: Professor Robert Jones
Quarter-Finalists

2010 Appellate Lawyers Association National Moot Court Competition
Josh Ladwig and Kristen Shaffer
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller and Meredith Stange
Finalists
3rd Best Brief

2010 National Moot Court Competition
Gabriel Casey and Amanda Hamilton
Coach: Professor David Taylor

2011 Jessup Cup International Moot Court Competition
Matthew Hartman, Matthew Jakobsze, Emily Martin, Judy Soto, and Tyler Stevenson
Coach: Professor Dan Reynolds
6th Best Brief of 24 submitted briefs
5th Best Oralist - Emily Martin


2009-2010

28th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Steven Boldt, Thomas Chan, and Daniel Kegl
Coach: Associate Dean Lenny Mandell
Semi-Finalists
2nd Best Brief


2008-2009

27th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Ashley Berman, Paul Isaac, and Brad Tengler
Coach: Associate Dean Lenny Mandell
Quarter-Finalists
2nd Best Brief

National Latino Law Student Association First National Moot Court Competition
Rocio Becerril and Marissa Hanson
Coach: Professor Robert Jones
2nd Place


2007-2008

26th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Andrew Lothson and Kelly Varsho
Coach: Associate Dean Lenny Mandell
Octo-Finalists
2nd Best Oralist - Kelly Varsho

26th Annual Young Lawyers Section / Chicago Bar Association Moot Court Competition
Sheila Amiry, Erica Mynarich, and Nathan Reyes
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller and Meredith Stange
2nd Best Brief


2006-2007

25th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Private Law 
Josie Margaglione and Judy Miller
Coach: Associate Dean Lenny Mandell

25th Annual Young Lawyers Section / Chicago Bar Association Moot Court Competition
Kevin McHugh and Gary Pinter
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller, and Meredith Stange

ABA Law Student Tax Challenge
Jody Beilke and Martha Krohe
Coach: Professor Daniel Schneider
National Finalists: 3rd Place

Giles Sutherland Rich Memorial Moot Court Competition
Scott Powell and Daniel Contreras
Coach: Professor John Walton

National Moot Court Competition
Nick Alexander and Justin Bauer 
Coach: Professor David Taylor
Regional Semi-Finalists
Regional 2nd Best Brief

National Trial Advocacy Competition
Kevin McHugh and Gary Pinter
Coaches: Adjunct Professors Hon. Fernando Engelsma and Frank Perrecone
Regional Finalists


2005-2006

24th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Mia Hoffman and Clay Buchner
Coach: Associate Dean Lenny Mandell
Octo-Finalists: 6th Place

24th Annual Young Lawyers Section / Chicago Bar Association Moot Court Competition
Tracy Nemitz, Tim Stevens, Carisa Rainey, and Sara Phalen
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller, and Meredith Stange

ABA Law Student Tax Challenge
Mary Riley and Cathryn Streeter
Coach: Professor Daniel Schneider
National Finalists: 2nd Place

National Moot Court Competition
Abena Richards and Maren Ronan
Coach: Professor David Taylor


2004-2005

23rd Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Kimberly Meyers, Patrice Koch, and Lance Cagel
Coach: Associate Dean Lenny Mandell
Octo-Finalists

23rd Annual Young Lawyers Section / Chicago Bar Association Moot Court Competition
Omayra Rodriguez, Maryam Khan, and Bob Morgan
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller, and Meredith Stange

National Moot Court Competition
Laura Anderson and Andrea Donaldson
Coach: Professor David Taylor


2003-2004

National Moot Court Competition
Meaghan Ring Alexander and C. Scott Brinkman
Coach: Professor David Taylor
Regional Semi-Finalists

22nd Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Kadi Weck and Julie Schuetz
Coach: Associate Dean Leonard Mandell
Octo-Finalists

2003-2004 Chicago Bar Association Moot Court Competition
Kory Atkinson, Charlotte LeClercq, and Dan Teefey
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter, Elsa Miller, and Meredith Stange
3rd Best Brief

2004 Frederick Douglass Moot Court Competition
Bruce Bonebrake and Tamorro Wilkins
Best Oral Advocate: Bruce Bonebrake
Highest Individual Score in a Round: Tamorro Wilkins


2002-2003

National Moot Court Competition
Jana Fischer and Nicole Rodriguez
Coach: Professor David Taylor

21st Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Kelly Reissman and Julie Proscia
Coach: Associate Dean Leonard Mandell

2002-2003 Chicago Bar Association Moot Court Competition
Kimberly Shefts and Ryan J. Dowd
Stephanie Shallenberger and Steve Langley
Coaches: Legal Writing Instructors Jeanna Hunter and Elsa Miller
Best Brief: Stephanie Shallenberger and Steve Langley
Semi-Finalists: Stephanie Shallenberger and Steve Langley
Second Best Oralist: Stephanie Shallenberger

2003 Midwest Moot Court Competition
Andrew Honaker, Stephanie Shallenberger, and Kimberly Shefts
Coach: Associate Dean Leonard Mandell
Semi-Finalists


2001-2002

National Moot Court Competition
Jaime Ganschow and Erie Johnson
Regional Best Brief

20th Annual International Moot Court Competition in Information Technology and Privacy Law
Greg Brady, Steve Brooks, and Chris Sullivan
Finalists
Best Brief

2001-2002 Chicago Bar Association Moot Court Competition
John Steffan, Yan Teylelman, Jerrod Williams

2002 Midwest Moot Court Competition Finalists
Andrew Honaker, Marium Khan, Jerrod Williams
Best Oralist, Final Round: Jerrod Williams