Skip navigation

Previous Recipients of the Graduate Teaching Certificate

Apply for the Certificate

Apply online

2017-2018

  • John Hood (Institute for the Study of the Environment, Sutainability, and Energy)
  • Benjamin Dobler (Department of English)

2016-2017

  • Taneisha Vilma (Department of Psychology)
  • Beheshteh Abdi (Department of Educational Technology, Research and Assessment)
  • Edel Villanueva (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • Kultida Asa (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • Singh Ramanpreet (Department of Physics)
  • Steven Chun (Department of Geography)
  • Intan Hamzah (Department of Foreign Languages and Literatures)

2015-2016

  • Adam Lotito (Department of Kinesiology and Physical Education)
  • Rachel Martiniak (Department of Anthropology)
  • Autumn James (Department of Geography)
  • Steven Chun (Department of Geography)
  • Yang Zhou (School of Music)
  • Brienne Durfey (Department of Kinesiology and Physical Education)
  • Jennifer Volintine (Department of Anthropology)
  • Xiaoying Zhong (Department of Anthropology)
  • Jay Osvatic (Department of Biological Sciences)

2014-2015

  • Anne Alesandrini (Department of Family, Consumer and Nutrition Sciences)
  • Christopher Anderson (Department of History)
  • L. Bryan Wilcher (Department of Communication)
  • Walter Furness (Department of Geography)
  • Caincina Jones (Department of Psychology)
  • Lori Townsend (Department of Educational Technology, Research and Assessment)
  • James Newman (Department of Geography)
  • Elizabeth Huenecke (Department of Geography)
  • Anna Rossi (Department of Sociology)
  • Marion Gibney-Desmaison (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • AnDrea James (School of Music)
  • Cody Carter (Department of Communication)
  • Jue Gong (Department of Chemistry and Biochemistry)
  • Catherine Ausland (Department of Biological Sciences)
  • Iqra Anugrah (Department of Political Science)

2013-2014

  • Steven Battaglia (Department of Geography)
  • Robert Fulton (Department of History)
  • Stephen Jankiewicz (Department of Anthropology)
  • Meghan Huntoon (Department of Psychology)
  • Nathan Katz (Department of Sociology)
  • Jeffrey Paris (Department of Kinesiology and Physical Education)
  • David Palberg (Department of Biological Sciences)
  • Blakely Woessner (School of Music)
  • Nicholas Uscila (Department of Communication)
  • Mei-may Segura (School of Music)
  • Douglas Engelman (Department of Sociology)
  • Mohammed Toosi-Arkakani  (Department of Economics)
  • Rayanne Nguyen (School of Family, Consumer and Nutrition Sciences)

2012-2013

  • Nicole Antry (Department of Communication)
  • Melissa Entzminger (Department of Communication)
  • Sarah Bailey (Department of Psychology)
  • Patrick Homan (Department of Political Sciences)
  • Gary Johnson (School of Art and Design)
  • Jill Johnson (Department of Educational Technology, Research and Assessment)
  • Brandon Makthepharaks (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • Tondai Marowa-Wilkerson (Department of Sociology)
  • Alana Nelson (School of Music)
  • Vednidhi Teeruthroy (School of Family, Consumer and Nutrition Sciences)

2011-2012

  • Kacy Abeln (Department of Communication)
  • Angela Antonou (Department of Mathematical Sciences)
  • Shanshan Ji  (Division of Statistics)
  • Alexandra Jilka Zastany (Department of Sociology)
  • Barbie Klein (Department of Biological Sciences)
  • Robert Letterly (Department of Mathematical Sciences)
  • Rita Patel (Department of Mathematical Sciences)
  • Renee Powers (Department of Communication)
  • Lisa Roth (Department of Communication)
  • Heather Wallace (School of Family, Consumer and Nutrition Sciences)
  • Diana Wilson (School of Family, Consumer and Nutrition Sciences)

2010-2011

  • John Bender (Department of Communication)
  • Yi-Yin Chang (Department of Geography)
  • Hee-Jin Han (Department of Political Science)
  • Matthew Harris (Department of Kinesiology and Physical Education)
  • Kendra Helton (School of Theatre and Dance)
  • Joseph Hoffswell (Department of Communication)
  • Grady Knight (Department of Engineering Technology)
  • Sara Kopke (Department of Chemistry and Biochemistry)
  • Jessica Peterson (Department of Sociology)
  • Man Sham Sze (School of Family, Consumer and Nutrition Sciences)
  • Qian Wang (Department of Economics)
  • Carlo Ordonez (Department of Mathematical Sciences)

2009-2010

  • Rebecca L. Franzen (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Amada Irions (Department of Communication)
  • Yvonne Johnson (Department of Educational Technology, Research and Assessment)

2008-2009

  • Geoffrey Rogal (Department of Political Science)
  • Payungsak Kaenchan (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • Maria Angeles Dano (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • Janet Reynolds (Department of Sociology)

2007-2008

  • Nicholas Baxter (Department of Sociology)
  • Haifeng Song (Department of Mathematical Sciences)
  • Thomas Bukowski (Department of Communication)
  • Georgette Dumont (Department of Political Sciences)
  • Piyathida Sereebenjapol (Department of Foreign Languages and Literatures)
  • Kachikwulu Akabike (Department of Political Sciences)
  • Rocio Becerril (College of Law)

2006-2007

  • Bonnie Jensen (Department of Sociology)
  • Reynaldo Ty (International Training Office)
  • Huanshu Wang (Department of Mechanical Engineering)
  • Lisa Maria Davidson (Department of Psychology)
  • Austin Sawicki (Center for the Study of Women, Gender & Sexuality)
  • Michelle Scott (Department of Sociology)
  • Statira Petersen (Department of Geography)
  • Guan Song (Department of Geography)

2005-2006

  • Salley Davis (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Omer Avci (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Robert Casselman (Department of Psychology)
  • Elizabeth Flocker-Aming (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Mohammed Aethesam Ali (Department of Electrical Engineering)
  • Karen Burgess (Department of Educational Technology. Research & Assessment)
  • Bonnie Baker Jensen (Department of Sociology)

2004-2005

  • Kimberly Gatz (Department of Communication)
  • Lynette Rapcan (Department of leadership, Educational Psychology and Foundations)
  • Maimouna Konate (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Cynthia Stevens (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Meagan Smith  (Department of Literacy and Elementary Education)
  • Michael Barton (Department of Sociology)

2003-2004

  • Kristy Fifelski (Department of Communication)
  • Carmen Spanier (Department of Sociology)

Last Updated: 8/28/2017