Quick Navigation

Projects for Fall 2012Senior Design Winners

Student teams compete for bragging rights and prize money from the Engineering Technology Alumni Society. Representatives from business and industry, and members of ETAS vote on each project, poster, and presentation.

Electrical Engineering

Project TitleSponsorTeam

American Sign Language Translator Glove

 1st Place
NA Michael Danek, Joshua Hellriegel, Sarah Karones, Katie Slonina, Jordan Weiss

Neural Controlled Hand Interface

NA Scott Kocsis, Justin Lemaster, Andrew Lewis

 

Smart Thermostat

 

2nd Place Tie

NA Abdullah Alfehaid, Joseph Lavrencik, Jason Pittenger

 

Smart Window

 

2nd Place Tie

NA Tomasz Buzun, Patrick Wilhelm, Wesley Whipple, Ildiko Walker

Visual Music Device

NA Christopher Bradt, Scott Morris, Shiraz Zaidi

Industrial & Systems Engineering 

Project Title Sponsor Team

Analysis and Improvement of SPX Hydraulic Assembly Lines

2nd Place

SPX Aaron Farmer, Melissa Harkins

Process Improvement in LWL Engine Assembly

Caterpillar Darren Demill, Nathan Graham

Productivity Improvements of the Coating Line

CST Storage Alan Hurt, Joseph Timmer

Increasing Physician Efficiency at Outpatient Clinic

Morrison Hospital Derek Maple

Process Improvements for Compactor Engine Line

1st Place

Caterpillar Devon Pope, Jonathon Quinn

Mechanical Engineering

Project Title Sponsor Team

Continuous-Operation Biomass Gasifier Cookstove

NA Jonathan Barnes, Rudolf Musika, John Ryan, Christopher Prokup

NIU Formula SAE Engine

1st Place Tie

NA Dave Shea, Steve Ostarello

Petawatt-Scale Laser System

NA Ryan Shook, Matt Styrcula, Andrew Meinert

Automated Sample Station

Honorable Mention

NA Johannes Niederberger, Andrew De La Torre

Advanced Metal Casting Simulation

Honorable Mention

NA David Korczak, Rodrigo Gutierrez
Development of Leg Barrow for Uneven Terrain NA Justin Mecher, Heriberto Hernandez
Experimental Methods Lab Upgrade NA Andrew MacDonald, Yun Si, John Bartoli

2012 Mini Baja Chassis

1st Place Tie

NA Joe Cwian, Kyle Rogner
Feasibility of Vapor Gasoline NA Michael Colwell, Jason Fritsch, Michael Bellendir

Paraplegic Leg Brace Connection

2nd Place

NA Mitch Parod, Dean Rushin

Formula SAE Braking System

ETAS Engineering Excellence Award

Honorable Mention

NA Katie Doonan, Holly Reichard, Mohammed Sakaria, Michael Johson
Fire Damper Opener NA Jonathan Kingery, Steve Olsen
Wet Bulb Positioning System NA Adam Farmer, Nate Nelles, Bob Bauer
SAE Mini Baja Trailing Arms NA Haitham Felemban, Jhonnattan Yandun, Ryan Majewski

Technology

Project Title Sponsor Team

Electric Trike

NA

Vincent Abbate, Tokunbo Alimi Jr., Nathan Haug, Anthony Patton

DC-DC Boost Convertor

NA

Steven Curtis, Jae Kim, Allen Rhodes

Closed Loop Small Batch Polymer Processing Systerm

1st Place

Kastalon, Inc. 

Kevin Demar, Jonathan Phelps, Bryan Birdman

NIU-INTELi-BOT

NA

Steven Dingess, Daniel Kovarik, La Vongprasearth

Hartland Controls AC Contactor

2nd Place

Hartland Controls

Mark Gabatino II, Nathan James, Michael Pintozzi

Wireless Frequency Logging System

Yaskawa America Corp.

Jason Marosi, Jonathon Mcginley, Kevin Cielenski

Supermileage Vehicle

NA

Michael Muszynski, Theodore Schneller, Joseph Cross

Automated Golf Ball Collector

NA

Salvatore Palazzolo, Gregory Shields, Antonio Turner, Herby Weathers III

NIU Dept. Of Technology and ROTC Utility Vehicle

ROTC

Brian Procek, Adam Tyminski, Matthew Zastrow, Christopher Goodwin